Як відомо колір очей визначається по райдужці – що це таке? Райдужка – це передня видима частина судинної оболонки , яка має багату мережу чутливої іннервації. В ній розрізняють 2 шари: передній(мезодермальний) та задній(ектодермальний). В ектодермальному шарі розташовуються м’язовий, пограничний та пігментний шари, що і надає темного кольору ектодермальному. В мезодермальному шарі знаходяться клітини, що містять меланін, який і визначає колір очей у людини. Тож, чим більше меланіну в цьому шарі, тим темніший колір очей у людини.
Як діти успадковують колір очей?
За законами генетики домінантною (головною) ознакою успадкування буде карий колір очей, а рецисивною (другорядною) – блакитний. Тобто, якщо у батька карі очі, а у матері блакитні\зелені, то скоріше за все у дитини будуть карі очі.
Зміна кольору очей з віком
80% новонароджених має світло-блакитне забарвлення очей внаслідок слабкої пігментації райдужки. Це явище зустрічається у людей європеоїдної раси. Проте до 3-6 місяця кількість меланоцитів збільшується, і райдужка темніє. Повна відсутність меланоцитів робить радужку рожевою, що називається альбінізмом.
У літніх людей навпаки, з віком колір очей блідне, що пов’язують з втратою прозорості мезодермального шару та зменшенням кількості меланіну.
Так як насиченість кольору визначається вмістом меланоцитів в райдужці, то нерівномірний розподіл (надлишок\дефіцит) меланоцитів в одному із очей створює таку аномалію як гетерохромія. Вона може бути повною, коли колір очей відрізняється один від одного, або частковою, коли лише один із секторів райдужки відрізняється від решти кольору.
Нижче наведено таблицю, за допомогою якої ви можете розрахувати ймовірний колір очей у Вашої дитини:
Проте потрібно пам’ятати, що колір очей може змінюватись і в дорослому віці при деяких захворюваннях. Таких як:
- Синдром Фукса – запальне захворювання, для якого характерна зміна кольору райдужки.
- Пігментна глаукома – злоякісне новоутворення, що характеризується появою плям на райдужці, зміни форми і розміру зіниці.
- Меланома райдужки – злоякісне новоутворення, що має коричневий колір.
- Лімфома - теж злоякісний процес, що характеризується посвітлінням райдужки.
Діагностувати будь-яке з цих захворювань може лише лікар-офтальмолог!
Будьте здорові!