Які бувають контактні лінзи?
Якщо заглибитись в історію контактних лінз, то виявляється, що вперше висловив ідею Леонардо да Вінчі у 1508 році, а у 1636 році Декарт хоч і описував лінзи для очей, проте вважав це неможливим і фантастичним. І лише в 1889 році Август Мюллер виготовив і використав в медичній практиці першу контактну лінзу.
Отже, що таке лінза?
Лінза – це прозоре тіло з однорідного матеріалу, яке має дві заломлюючі поверхні. Так як лінзи одягаються безпосередньо на рогівку ока, то вони називаються контактними.
Всі контактні лінзи поділяють на м`які та жосткі. М`які лінзи використовуються найчастіше і включають в себе 2 види: гідрогелеві та силікон-гідрогелеві лінзи. Жорсткі лінзи застосовують при високих ступенях астигматизму та в ортокератології.
За частотою заміни контактні лінзи можна поділити на одноденні, двотижневі, місячні та квартальні.
Максимальний час, протягом якого лінзи можна носити, не знімаючи може відрізнятися. Так, виробники виділяють денний, пролонгований, гнучкий та безперервний режими носіння.
Контактні лінзи можуть бути сферичні, торичні та мультифокальні.
Сферичні лінзи мають однакову кривизну по всім меридіанам і поділяються на розсіювальні(зі знаком «-») та збиральні(зі знаком «+»).
Торичні(циліндричні) лінзи мають форму частини м`яча для регбі, один меридіан якого має більшу кривизну, ніж інші.
Мультифокальні лінзи це лінзи, що дозволяють виправляти поєднання зорових дефектів далекозорості та близькозорості.
Давайте коротко розглянемо клінічні ситуації та корекцію при них :
Нормальний зір людини називається еметропією. При ньому головний фокус знаходиться на сітківці ока, тобто чітке зображення предмета формується на сітківці ока.
Контактні лінзи використовують для корекції порушень рефракції(здатність ока до заломлення променів світла).
Види порушень рефракції:
- Далекозорість(гіперметропія)
- Короткозорість(міопія)
- Астигматизм
- Вікові зміни акомодації( пресбіопія)
При цих порушеннях змінюється розміщення головного фокусу.
При далекозорості довжина осі ока зменшена і головний фокус знаходиться за сітківкою. Для корекції слід використовувати збиральні сферичні лінзи. Об`єкт, розглянутий за допомогою такої лінзи буде здаватись більшим.
А при короткозорості(міопії) головний фокус формується перед сітківкою, тому що довжина осі ока збільшена. Корекцію слід проводити розсіюючими сферичними лінзами, об`єкт буде здаватись меншим.
Астигматизм – це поєднання різних видів заломлення або ступенів заломлення. Причиною є порушення сферичності рогівки та/або кришталика. Внаслідок цього, у різних ділянках сітківки ока утворюються різні фокуси. В цьому випадку потрібно використовувати торичні (циліндричні) лінзи.
До вікових змін акомодації(здатність ока чітко бачити предмети на різній відстані) відноситься пресбіопія. Це поступове зниження можливості до фокусування. Спостерігається у віці старше 40-45 років на близькій відстані. Виникає внаслідок вікового зниження еластичності кришталика. Простіше кажучи, людина намагається розташувати об`єкт якомога далі від очей щоб прочитати текст, аж поки відстані витягнутої руки буде недостатньо. Проводять корекцію мультифокальними лінзами.
Показання для використання контактних лінз можуть бути як медичні так і косметичні. Залежно від Вашої клінічної ситуації лікар-офтальмолог випише рецепт на лінзи і Ви можете зробити замовлення на нашому сайті.