Найчастіші помилки при користуванні контактними лінзами.
1. Мені не потрібна консультація лікаря, я можу вибрати лінзи самостійно.
Бажання заощадити - це цілком природно, але якщо Ви вирішили користуватися контактними лінзами, то варто прийняти те, що Ваші витрати будуть входити не тільки вартість контактних лінз, але і вартість медичних послуг.
Похід до лікаря перед придбанням нових контактних лінз – обов'язкова умова, контактні лінзи є товаром медичного призначення. Заощадивши на консультації лікаря-офтальмолога, Ви ризикуєте придбати лінзи, що не відповідають Вашому зору або розміру очей. У кращому разі ви втратите гроші, витрачені на покупку лінз, у гіршому завдасте шкоди своєму здоров'ю.
Тому для придбання контактних лінз Вам необхідно звернутися до кабінету контактної корекції. Лікар офтальмолог повинен перевірити Ваш зір, виміряти необхідні параметри та оглянути Ваші очі за допомогою біомікроскопа, обговорити з Вами можливий режим носіння та заміни лінз, вислухати Ваші побажання. Якщо необхідно, провести додаткові дослідження-вимір обсягу акомодації та кератотопографію та інше. Після чого проводиться обов'язкова примірка вибраних лінз. І вже в лінзах Вам ще раз перевірять зір, оглянуть під біомікроскопом, щоб переконатися, що вибрані лінзи підійшли за розміром. А Ви зможете оцінити, наскільки вони зручні та комфортні.
І після всіх цих процедур лікар виписує рецепт на контактні лінзи, який включає:
- Назва (марку) лінз
- оптичну силу.
- Розмір (базова кривизна).
Лікар також повинен підібрати Вам найбільш підходящий засіб для догляду за лінзами та навчити всім правилам користування контактними лінзами. Не менш важливим є і подальше медичне обслуговування протягом усього терміну користування контактними лінзами. Зазвичай лікар запрошує на контрольні візити 1-2 рази на рік. Це дозволить Вам уникнути можливих проблем та вчасно внести корективи, особливо якщо Ваш зір зміниться або Ви захочете спробувати щось нове.
Якщо Ви вже носите лінзи і вирішили спробувати інші, консультація лікаря також потрібна. Навіть маючи свою думку про те, які лінзи Вам підійдуть найкраще, варто обговорити це питання з фахівцем. Можливо, Ви маєте рацію і лікар погодиться з Вашим рішенням, а можливо і ні, і тоді лікар пояснить, у чому Ви помиляєтесь. Для покупки нових лінз також потрібна примірка (навіть якщо всі параметри збігаються). Тільки після огляду та перевірки зору лікар може виписати новий рецепт.
2. Контактні лінзи можна переношувати.
Часто від пацієнтів ми чуємо – «Я міняю лінзи трохи пізніше, коли відчую, що вони починають мені заважати…» Але такий підхід, це велика помилка!
Контактні лінзи повинні бути комфортними, а зір стабільним протягом всього терміну їх використання. Тому з'явилися сучасні лінзи планової заміни. Їхнє завдання звести до нуля негативний вплив на очі відкладень, що накопичуються на поверхні лінз. Якщо лінзи починають заважати, значить момент заміни лінз уже втрачено. Будь ласка, не забувайте вчасно замінювати лінзи, і якщо Ви помітили, що комфортний термін носіння лінз менший за рекомендований термін заміни, повідомте про це вашого лікаря-офтальмолога.
3. Доглядати лінзи не обов'язково, головне їх опустити на ніч у розчин.
Якщо Ви користуєтеся багаторазовими лінзами, терміном користування якими не більше 1 місяця або двох тижнів, підійде щоденний догляд за допомогою багатофункціонального розчину. Для лінз щоквартальної заміни та традиційних необхідне додаткове очищення за допомогою ферментного очисника.
Повністю позбутися догляду можна за допомогою одноразових лінз, щодня нова пара лінз.
4. Контактні лінзи не можна знімати на ніч
Ще одна дуже часта помилка – сон у лінзах, не призначених для цього.
За рівнем кисневої проникності лінзи діляться на категорію лінз для денного носіння (їх необхідно обов'язково знімати перед сном), гнучкого (їх можна іноді залишати на ніч) та пролонгованого або безперервного носіння (у них можна спати до кількох ночей поспіль).
Треба сказати, що навіть сучасні силіконгідрогелеві контактні лінзи, що добре пропускають кисень, не дозволили знизити ризик виникнення мікробного кератиту при пролонгованому носінні. Тому лікарі так негативно ставляться до заяв виробників у тому, деякі лінзи можна носити не знімаючи до 30 днів.
Перед покупкою лінз обов'язково уточніть у лікаря, чи можна у Ваших лінзах спати.
5. У мене все гаразд і мені не обов'язково ходити до лікаря.
Навіть якщо Ви впевнені, що у вас все в порядку, Вам необхідно відвідувати лікаря-офтальмолога 1-2 рази на рік. Регулярний огляд необхідний для контролю за Вашим зором, станом очей та контактними лінзами. Ранні ознаки та зміни з боку очей можуть бути не помітні пацієнтові та виявляються лише під час огляду. Вчасні корективи допоможуть уникнути проблем.
Бажаємо Вам здоров'я та відмінного зору !!!!!!