Людські очі – одна й найскладніших частин організму, яка потребує особливої уваги задля запобігання погіршення зору та появи різноманітних захворювань. А у цій статті ми розповімо докладніше про очний тиск, його важливість та причини підвищення.
Що таке очний тиск і чому він важливий для здоров’я очей?
Очний тиск, який також називають офтальмотонусом, являє собою рівень тиску рідини, яка розміщується усередині ока, безпосередньо на його структури. Правильний, у межах норми, він допомагає підтримувати форму очного яблука, а також попереджає можливі його деформації. А також наявність рідини в очах допомагає під час кровотоку й насичення нею очних структур.
За нормальних умов очний тиск збалансований, але у певних випадках він може пропорційно збільшуватись. Зазначимо, що не лише підвищений, а й знижений рівень тиску в очах може чинити негативний вплив на людський зір.
Основні причини підвищення очного тиску: фактори ризику
В одній зі статей ми вже розповідали, що таке диплопія та причини її виникнення, а зараз детальніше поговоримо про особливості й причини підвищення тиску в очах.
Серед причин підвищення очного тиску можна назвати наступні:
- Підвищення артеріального тиску;
- Запальні процеси в очах;
- Захворювання серцево-судинної системи;
- Менопауза;
- Прийом медикаментів;
- Перевтома очей;
- Захворювання судин;
- Черепно-мозкові ураження;
- Генетичні очні патології тощо.
Варто зазначити, що короткотривале підвищення тиску в очах можливе й після вживання міцного чаю або кави. У групі ризику також перебувають люди, які грають на духових інструментах, а ще – важкоатлети.
Як розпізнати симптоми підвищеного очного тиску?
Найчастіше симптоми, які говорять про підвищений очний тиск, більшість людей може навіть не помітити, думаючи, що проблема ховається у банальній перевтомі чи перенапруженні очного нерва.
У вас підвищений очний тиск, якщо ви маєте наступні симптоми:
- Біль в очах;
- Погіршення зору;
- Біль біля брів;
- Відчуття втоми;
- Кольорові цятки в очах;
- Збільшена сльозотеча;
- Сухість в очах тощо.
Якщо ж вчасно не звернути увагу на ці симптоми, то можна зіштовхнутись з їх погіршенням. Збільшений очний тиск на постійній основі може викликати головні болі, нудоту, втрату орієнтації у просторі, запаморочення, не кажучи вже про погіршення зору.
Методи діагностики та контролю очного тиску
Найчастіше очний тиск вимірюється на прийомі у лікаря-офтальмолога з використанням безконтактного тонометра. За допомогою нього можна неінвазивно, не використовуючи краплі та інші медикаменти, виміряти тиск у зоні очей.
У домашніх умовах можна приблизно визначити очний тиск за допомогою пальпації очного яблука. Для цього досить закрити око, а потім торкнутись його пальцями. Якщо очне яблуко на дотик тверде – значить, тиск підвищений, а якщо м’яке – значення очного тиску близьке до норми. Однак такий метод визначення тиску в очах лише приблизний, адже найточнішим буде саме безконтактний, виконаний спеціалістом з досвідом.
Ще один метод вимірювання тиску очей – тонометричний. Він має на меті виконання місцевої анестезії, а для візуалізації результатів використовують спеціальний барвник помаранчевого кольору. Щоб визначити, чи нормальним є отримане значення тиску, його порівнюють з відповідними таблицями, які містять дані для чоловіків і жінок різних вікових категорій.
Поради для профілактики та лікування очного тиску
У випадку, якщо ви зіткнулись з невеликим підвищенням очного тиску, можна впоратись власними силами, послуговуючись рекомендаціями лікарів-офтальмологів.
Зверніть увагу на наступні поради від спеціалістів:
- Перегляньте свій раціон на користь вітамінів, Омега-3 та інших речовин.
- Користуйтесь підвищеними подушками для правильного положення голови у ліжку.
- Виконуйте вправи для очей, якщо довго працюєте з технікою.
- Займаючись важкими видами спорту, робіть перерви кожні тридцять хвилин.
- Менше вживайте напоїв з кофеїном, замінюючи їх на вітамінні соки чи морси.
- Уникайте травм очей та своєчасно звертайтесь до офтальмолога.
Отже, підвищений очний тиск – проблема, яка потребує уваги та нагального вирішення. А тому дотримуйтесь вказаних рекомендацій та частіше звертайтесь до офтальмолога. А ще – обирайте якісні засоби для зору від магазину NiceOptica!