Серед офтальмологічних проблем, які зустрічаються найчастіше й найбільше впливають на якість життя, варто відзначити диплопію. А у цій статті ми розкажемо, що вона собою являє, які її симптоми та особливості лікування.
Що таке диплопія: визначення та симптоми
Диплопія – зорове порушення, за якого будь-який об’єкт, який бачить людина, подвоюється в очах. Таке трапляється у результаті розбіжностей між зоровими осями на обох очах, або у випадку, якщо промені світла неправильно заломлюються безпосередньо усередині ока. Таким чином мозок отримує два різних зображення від очей, які нашаровуються одне на одне.
Серед симптомів диплопії варто відзначити наступні:
- Подвоєння одного й того ж об’єкта;
- Нечіткий, розфокусований зір;
- Неконтрольовані рухи очима (ністагм);
- Підвищена чутливість до світла;
- Порушення просторового орієнтування;
- Головний біль;
- Запаморочення тощо.
Для того, аби точно діагностувати захворювання, необхідно звернутись до офтальмолога. Лікар зможе оцінити загальний стан очей, виявити супутні захворювання, а також призначити правильні методи лікування та корекції.
Основні причини виникнення диплопії
Дане захворювання може бути не лише вродженим, а й набутим, а також має широкий спектр симптомів, які допоможуть його виявити.
До причин виникнення захворювання відносять:
- Порушення функції очних м’язів, які відповідають за їх рух, наприклад, унаслідок косоокості, загальної слабкості м’язів, неврологічних розладів тощо.
- Захворювання, які уражають зоровий нерв або мозкові структури, що впливають на людський зір, наприклад, інсульти, пухлини та інші.
- Хронічний діабет, що призводить до появи невропатії, яка й собі зачіпає нерви, що відповідають за рух очей.
- Аневризми, які чинять вплив у вигляді підвищеного тиску на зоровий нерв або на очні м’язи у комплексі.
- Пошкодження структури ока або його орбіти, а також сітківки, м’язів та інших структурних елементів очної системи.
- Амбліопія, яка не була вчасно пролікована, що може призводити до диплопії, яка буде супутнім захворюванням.
- Захворювання сітківки, наприклад, розшарування, яке може призводити до появи подвійного зображення.
- Деформація рогівки, наприклад, у випадку наявності такого діагнозу, як астигматизм, може призвести до появи диплопії.
А в іншій статті ми розповідали про окуляри чи лінзи: що краще, які переваги мають ті чи інші засоби корекції й що ліпше обрати для себе та дітей.
Типи диплопії: монокулярна та бінокулярна
Подвоєння зору може проявлятись у різних формах, які будуть залежати безпосередньо від причини виникнення диплопії, її впливу на зорову систему тощо.
Диплопія буває:
- Монокулярна: зображення подвоюється в одному оці навіть у випадку, якщо друге буде закритим. Найчастіше такий вид диплопії викликаний порушенням заломлення світла на кришталику або зоровими аномаліями, згідно з якими одне око розвивається повільніше за інше;
- Бінокулярна: роздвоєння зображення за такого типу захворювання відбувається лише у випадку, якщо обидва ока відкриті. Її характерна відзнака – зникнення подвоєння, якщо закрити одне око. Таке порушення виникає унаслідок збою у роботі очних м’язів, наприклад, за наявності косоокості тощо.
Диплопія також поділяється на вертикальну та горизонтальну. За вертикальної зображення буде ділитись за чіткою, вертикальною лінією, а за горизонтальної – навпаки. У першому випадку захворювання може бути викликано порушенням функціонування м’язів, які піднімають та опускають очі, а у другому – тих, що відповідають за їх рухи у різні боки.
Діагностика та методики лікування диплопії
Діагностика диплопії повинна відбуватись інтегровано: професійний офтальмолог має провести усі необхідні медичні аналізи перед стартом лікування. Найперше збирається медичний анамнез хворого, проводиться офтальмологічний огляд, тести на вирівнювання очей, за потреби – неврологічна оцінка, а також КТ або МРТ голови та/або очних орбіт.
Серед методів лікування диплопії відзначимо наступні:
- Оптична корекція, яка полягає у використанні окулярів або лінз;
- Хірургічне втручання;
- Фізіотерапія;
- Загальне лікування, якщо захворювання викликане системними станами.
Підводячи підсумки, варто відзначити, що диплопія – малоприємне захворювання офтальмологічного спектру, яке потребує корекції та лікування. А у випадку, якщо ви хочете купити лінзи у Києві та усе необхідне для їх догляду – обирайте наш магазин Niceoptica!