Контактні лінзи є універсальним засобом для корекції зору, який полегшує життя сучасній людині. А перш ніж купити контактні лінзи варто врахувати той факт, що вони схильні до появи відкладень на них – забруднень, з якими потрібно боротися, щоб уникнути дискомфорту під час носіння.
Види відкладень на контактних лінзах
Поява забруднень на контактних лінзах – природний процес, який залежить від багатьох факторів, і який може проявлятися різними способами.
На лінзах можна зустріти такі види відкладень:
- Білкові: створені з протеїнів, в основному з лізоциму, який є частиною слізної рідини, мають здатність глибокого проникнення всередину матеріалу лінзи;
- Жирові: вони ж ліпідні, з'являються внаслідок порушеної роботи жирових залоз, які починають виробляти підвищену кількість секрету, потрапляють на лінзу зі слізної рідини, візуально нагадують жирну плівку;
- Бактеріальні: виникають на лінзах, пошкоджених механічним шляхом, а внаслідок нестачі слізної рідини можуть розвиватися в інфекцію, їх складно побачити, оскільки проникають глибоко у тріщини матеріалу та складно видалити розчинами.
Ще один різновид відкладень – це забруднення, отримані у результаті перебування на вулиці або у жорстких навколишніх умовах. Сюди можна віднести пил, гази, пилок та інші нюанси, що вкривають лінзи тонкою плівкою.
Причини появи
Внаслідок експлуатації контактних лінз на їх поверхні можуть з'являтися різні забруднення, з якими неминуче стикаються власники цих засобів для зору.
Серед причин, чому вони з'являються, зазначимо такі:
- Індивідуальна особливість організму, що призводить до підвищеного утворення кальцієвих та інших відкладень.
- Унікальний хімічний склад сліз, які мають збільшену кількість білка.
- Особливості роботи системи продукування сліз, періодичність і сила моргання.
- Відсутність правильного та регулярного очищення лінз, застосування термічного очищення.
- Перебування у середовищі, де є багато пилу, квіткового пилку, газів, а також на спеці з високим рівнем сухості повітря.
- Застосування неякісної косметики чи засобів для очей.
- Куріння та велика кількість сигаретного диму поблизу.
- Застосування лікарських засобів.
Зазначимо той факт, що білково-ліпідні відкладення – нормальне явище, що виникає після цілого дня носіння контактних лінз. У результаті на поверхні утворюється плівка, яка складається з білків, жирів, органічних і неорганічних сполук, які потрібно очищати перед наступним застосуванням.
Які можуть бути наслідки від відкладень на лінзах
Крім дискомфорту та проблематичності огляду через забруднення поверхні, відкладення на лінзах можуть завдавати істотної шкоди зору.
Відкладення можуть спричинити наступний перелік наслідків:
- Неприємні відчуття у процесі носіння;
- Погіршення постачання кисню до поверхні ока;
- Поява почервоніння та сітки;
- Погіршення прозорості лінзи;
- Ускладнення огляду та зорових можливостей;
- Сухість і поколювання в очах через нестачу змочування лінзи;
- Можливість утворення запалення через велику кількість мікроорганізмів;
- Набряклість;
- Кон'юнктивіт;
- Виразкові процеси та інші.
Окремо згадаємо, що у випадку, якщо на лінзах з'являються відкладення, це також впливає не тільки на зір, а й суттєво скорочує термін їхнього носіння, внаслідок чого буде потрібна позапланова заміна.
Як не допускати появи відкладень
Домогтися стовідсоткового захисту від появи відкладень практично неможливо, проте можна суттєво полегшити процес носіння та зменшити ризик виникнення дискомфорту та проблем із зором, якщо дотримуватись певних правил.
Зверніть увагу на інструкцію, яку надає виробник контактних лінз, які ви носите. У ній вказана система догляду та правила носіння, які сприятимуть поліпшенню зору, а ще – зменшуватимуть ризик виникнення відкладень.
Для догляду краще використовувати багатофункціональні розчини для очищення поверхні, а також засоби, що містять дезінфікуючі компоненти.
Як очистити контактні лінзи
Щоб підтримувати частоту ваших лінз, не забувайте вчасно їх очищати. Для цього попередньо залийте у чистий, вимитий контейнер універсальний розчин. Перш ніж покласти їх туди, кожну лінзу окремо протріть кінчиком чистого пальця за допомогою кількох крапель розчину.
Обираючи розчини для контактних лінз, зверніть увагу на матеріал, з якого зроблені ваші засоби для зору, щоб не нашкодити текстурі та не погіршити систему зволоження.